Másodéves Fashion Stylist hallgatóink editorial munkái mögött több hetes kutatómunka, történetmesélés, merészen vagány vizuális eszköztár és annak magabiztos használata áll. A projekt kapcsán a hallgatók a legtrendibb nemzetközi fashion magazinok oldalaink képzelték el fotósorozataikat. Dávid munkája hihetetlenül kifejező, elgondolkodtató megosztó és freedom. Az alábbi társadalmi kérdések, és hozzájuk fűződő gondolatok inspirálták munkáját:
Diplomamunka koncepciója:
Manapság egyre több LMBTQ ember bújik elő és mondja el a saját történetét. Egyre több a támogató tanár és szülő, akik előtt a fiatalok megnyílhatnak, önmaguk lehetnek és kérdezhetnek. Egyre több könyvnek, filmnek és sorozatnak van leszbikus, meleg, biszexuális vagy transznemű szereplője, ahol az, hogy ő LMBTQ ember, nem gúnynak, viccnek, furcsaságnak számít, hanem egy olyan természetes tulajdonságnak, mint az, hogy valakinek szőke haja van, vagy hogy a kedvenc sportja a tenisz. Mégis felmerül a kérdés Magyarország hol tart az LMBTQ közösség elfogadás folyamatában?
A Pew Research kutatási eredményei rávilágítanak, hogy a homoszexualitás elfogadása nem kizárólag egyéni attitűd kérdése. Az egyes országokban az elfogadás aránya összefügg az adott ország politikai, vallási és gazdasági helyzetével. A magasabb arányú elfogadás jellemzőbb a jóléti társadalmakra és azokra az országokra, ahol a vallásosság jelenléte kevésbé hangsúlyos.
A Háttér Társaság 2017-es felmérésében az iskoláskorú LMBTQ gyerekek helyzetét vizsgálta. Eszerint a magyarok alig fele fogadná el, ha gyermekéről kiderülne, hogy meleg vagy biszexuális – transzneműség esetén ez az arány még kisebb. 3% szakítaná meg teljesen a kapcsolatot gyermekével, a válaszadók 16%-a elküldené orvoshoz vagy pszichológushoz, hogy „kigyógyítsák” állapotából. Ebből látszik, hogy még manapság is elterjedt az az elképzelés, miszerint a homoszexualitás és a transzneműség választott állapot, vagy legalábbis olyan mentális betegség, amit gyógyítani lehet.
Azt gondolom nagyon fontos azért tenni, hogy az LMBTQ közösség tagjai is egy elfogadó társadalomban élhessenek, ahol biztonságban és félelem nélkül vállalhatják fel identitásukat. A kirekesztés és a gyűlöletkeltés Magyarországon is rengeteg LMBTQ közösséghez tartozó ember életét nehezíti meg minden szinten, nap mint nap. Azért, hogy ez ne így legyen, lehetőségeinkhez mérten szűkebb és tágabb környezetünkben is tennünk kell. Diplomamunkámmal ezt a folyamatot szerettem volna támogatni, ahol minden ember szabad, egyenlő és színes lehet.
Konzulens: Molnár Anikó stylist
Fotográfus: Tar Ágnes
Smink: Székely Dóra, Domonkos Panna
Modellek: Klampár Dániel, Hübsch Lilla és Whisper Ton