2024. NOVEMBER 28.

Smátrola Gréta fiatal pályakezdőként sikeresen

A KREATÍV által díjazott projekt története

Smátrola Gréta alumni hallgatónk diplomamunkájával elnyerte az egyik legrangosabb elismerést, hiszen a FUGA - Budapesti Építészeti Központ számára készítettdiplomamunkája, a KREATÍV nagyarculat kategóriában BLUE díjazott lett. Büszkék vagyunk alumni hallgatónkra és nem utolsó sorban természetesen konzulens oktatónkra, Vörös Botondra is, aki végígkísérte Gréta feladatát.

Hogyan indult a diplomamunkád koncepciójának kidolgozása?

"Mielőtt nekiálltam volna a koncepció kidolgozásának, alapos kutatást és elemzést végeztem annak érdekében, hogy megismerjem a Fugát, mint intézményt. Első lépésként részletesen megvizsgáltam a jelenlegi és a korábbi arculatait, az épületét, a különböző programjait, a célcsoportot, valamint azt, hogy milyen üzenetet közvetítenek.

Kiemelten foglalkoztam a terek elrendezésével, és azzal, hogy az új arculattal milyen közönséget szeretnék megszólítani. Inspirációként tanulmányoztam számos külföldi, hasonló tematikájú központot, hogy megértsem, mások hogyan valósítják meg az ilyen projekteket. Már a kezdetekkor megfogalmazódott bennem a cél: egy olyan komplex koncepció létrehozása, ami különleges, meghatározó és hitelesen tükrözi a Fuga értékeit – mindezt a megszokottól eltérő, friss megközelítésben. "

Mi inspirált a Fuga arculatának megtervezésében?

"Az arculat megtervezésében leginkább az építészet és a geometria, valamint a különböző művészeti ágak közötti kapcsolatok inspiráltak. Különösen fontos szerepet kapott a tér és az ember viszonya, és ennek vizsgálata, illetve a terek kapcsolata. Az alapgondolat, hogy minden művészeti forma összefügg, és megfér egymás mellett. Ez a Fuga üzenete is: egy olyan közösségi tér, ahol a különböző művészeti ágak találkoznak és egységet alkotnak."

Milyen fő arculati elemeit dolgoztad ki a munkádnak?

"Az arculat fő elemei a színek, a tipográfia, logó variációk, a minták, az épület belső tereinek megjelenése, az irányítórendszerek, a merchandising, valamint az offline és online kommunikációs anyagok. Illetve az arculat részeként két kampány is készült: az egyik a Fugát és annak misszióját mutatja be, míg a másik egy interaktív, közösségépítő kampány, amely a környezettudatos építészetre hívja fel a figyelmet a művészet eszközeivel."

Mitől különleges szerinted?

"Szerintem attól különleges, hogy nem csak vizuális megoldásokat alkalmaztam, hanem egy átfogó koncepcióra építettem az arculatot, ami közvetíti a Fuga identitását és céljait."

Az alkotói folyamatot tekintve mi volt a legnagyobb kihívás a projekt során, és hogyan sikerült leküzdened?

"A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy ne egy felszínes megoldást hozzak létre, hanem egy olyan koncepciót, aminek van mögöttes tartalma, és amiben minden elem tudatosan kapcsolódik egymáshoz. Az elején több irányba is elindultunk, de a túl sok információ miatt a folyamat egy idő után átláthatatlanná vált, ami hátráltatta a végleges terv kialakulását. Minél inkább próbáltam erőltetni a megoldást, annál inkább távolodtam tőle. Végül Boti támogatása segített túllendülni ezen. Sok beszélgetés után sikerült letisztázni az elképzeléseket, és onnantól kezdve a végleges koncepció már organikusan formálódott."

Hogyan segítette Vörös Botond konzulensként a munkádat?

"Rengeteg támogatást és szakmai segítséget kaptam tőle. Bármilyen ötletet vittem, nyitott volt és arra törekedett, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki belőle. Ha elakadtam mindig javasolt más nézőpontot vagy megközelítést, ami segített továbblépni a munkafolyamatban. Ezért is volt nagyon inspiráló vele együtt dolgozni. Emellett sokat biztatott, ami segített átlendülni a mélypontokon."

Mi volt számodra a legfontosabb tanulság a KREA-n töltött évek alatt?

"Az, hogy nagyon sokat, nagyon keményen kell dolgozni, de annak meglesz a gyümölcse."

Volt olyan konkrét tantárgy, vagy projekt, ami különösen sokat adott neked?

"Több tantárgy és projekt is volt, ami hozzájárult a szakmai fejlődésemhez. Kathi Zsolttal a könyvtervezés, Darázs Bódival (Darázs Bódog) az arculatokhoz tartozó kampányok kitalálása, Simivel (Simon Attila) a márkák elemzése és megértése, Szegi Amondóval a betűtervezés, és Botival (Vörös Botond) az arculattervezések."

Mit jelent számodra a BLUE díj elnyerése?

"Természetesen nagyon örültem neki. Különösen jó érzés volt, hogy a befektetett munkám egy szakmai elismerést kapott. Emellett hatalmas motiváció és megerősítés abban, hogy jó úton járok."

Hogyan tervezed hasznosítani ezt az elismerést a karrieredben és mik a következő lépések a szakmai utadon?

"Számomra ez egy mérföldkő, ami megerősít, hogy érdemes a kitűzött céljaim felé haladni. Ez az elismerés új lehetőségeket nyithat meg előttem, például szakmai együttműködések formájában, amikben tovább fejlődhetek és új kihívásokkal is találkozhatok. 
A továbbiakban is a folyamatos tanulás a célom, illetve egy olyan munkahelyen szeretnék elhelyezkedni, ahol izgalmas és kreatív projektekben vehetek részt."

Nagyon büszkék vagyunk Grétára és további szakmai sikereket kívánunk neki a pályán.

Smátrola Gréta instagram tervezői oldala itt található, nézzétek munkáit, amelyek közt sok iskolai projekt is van!

További információk
szakunkról

icon jobbrafel nyíl